דיור מוגן בשכירותדיור מוגן הינו בית מגורים לבני הגיל השלישי העצמאיים, שמנהלים אורח חיים עצמאי לחלוטין ומעוניינים לחיות את חייהם בסביבה תומכת עם חיי חברה פעילים ועשירים. דייר בדיור המוגן מתגורר בדירה פרטית וזוכה לשירותים רבים כמו חוגים ופעילויות, הרצאות, טיולים, פעילויות תרבות ופנאי, שימוש במתקנים מפוארים, שירותי רפואה, אחזקה, ועוד.

לרוב, המעבר לדיור המוגן מותנה בהפקדה חד פעמית של פיקדון. ברוב בתי הדיור המוגן בישראל, הפיקדון הוא סכום כספי שנע בין מאות אלפי שקלים למיליונים, סכום זה נשחק ב- 2.5%-3% בשנה לתקופה של 10-12 שנים. לאחר עזיבה או פטירה, יתרת הפיקדון יוחזר לדייר או ליורשיו, בצמוד לממד. בנוסף לפיקדון, ישנו תשלום חודשי עבור דמי אחזקה שנע בין 4,000-8,000 שקלים.

למרות שהשיטה המקובלת ביותר בתחום הדיור המוגן היא שיטת הפיקדון, ישנם אנשים שיעדיפו דיור מוגן ללא פיקדון. חלק מבתי הדיור המוגן בארץ מציעים את מסלול התשלום החודשי, במסלול זה אין צורך בהפקדת פיקדון, אלא בתשלום חודשי גבוה יחסית שנע בין 7,000-18,000 שקלים הכוללים בתוכם גם את דמי האחזקה. מסלול זה נוח לבני הגיל השלישי המעוניינים לעבור לדיור מוגן למרות שאין להם חסכונות ונכסים אך ישנה בידם הכנסה חודשית גבוהה או סיוע כספי מהמשפחה. בשנים האחרונות הפך נושא הדיור מוגן ללא פיקדון למבוקש ביותר, בעקבות כך בתי דיור מוגן רבים התאימו את מסלולי המימון שלהם למגמה החדשה.

ישנם מספר בתי דיור מוגן בארץ שאימצו שיטת תשלום זו.

דיור מוגן בלי פיקדון:

נופי השרון – דיור מוגן בנתניה

אחוזת רעים – דיור מוגן ברמלה

לב גנים – דיור מוגן בנתניה

נופי מוצא – דיור מוגן בירושלים

אחוזת נווה חוף – דיור מוגן בראשון לציון

רשת משען

רשת בית בכפר

גני שרונים – דיור מוגן באבן יהודה