איך למצוא מטפלתאתה עשוי לראיין בעתיד הקרוב מטפלים סיעודיים פוטנציאליים שעשויים לטפל ביקיריך. הדבר החשוב שיש לזכור בשלב איסוף האינפורמציה, הוא ש"אין שאלות טיפשיות". אפילו השאלות הבסיסיות ביותר כמו: "האם יש לך ניסיון כמטפל באנשים עם מחלות כמו שיש לבן משפחתי?" או "האם אתה יכול לבצע פעולה ספציפית זו עבור בן משפחתי?", אינן שאלות שיש להמעיט בערכן. שאל אותן, וודא שהתשובות להן מתאימות לציפיות שלך, אפילו אם חברת הסיעוד שמספקת את המטפלים או חברת התאגיד הדגישה בפניך שהמטפל שהם סיפקו הוא הטוב ביותר והמתאים ביותר לדרישותיך. השאלות הבסיסיות שתשאל, תעזורנה לבניית האמון של כל הצדדים.  לגבי השאלות הרגישות או כבדות המשקל ביותר שתצטרך לשאול, הצעתנו לך היא שתתחיל לרשום אותן ותעבור עליהן כל כמה ימים. אם עדיין אין לך תשובות להן, ואתה עדיין חושב שיש לשאול שאלות אלה, חפש מישהו לשאול או התחל לחקור/לבדוק. אנחנו ממליצים לכתוב את השאלות, מפני שלפעמים, חזרה על שאלות שצצות פתאום במחשבה, אינה האסטרטגיה הטובה ביותר כאשר עוסקים בנושאים רגישים של טיפול. כאשר אתה רושם את שאלותיך ועובר עליהן, אתה נותן לעצמך אפשרות לרדת לעומקה של כל שאלה ולפתח שיטה למצוא את הדרך הקצרה ביותר לקבלת תשובה.

בסעיפים שלהלן, פירטנו את 5 השאלות החשובות ביותר שתוכל לשאול בריאיון הראשון עם המטפל הפוטנציאלי. זו אינה רשימה מקיפה של שאלות, אלא רשימה של 5 השאלות העיקריות במציאת המטפל המתאים, מהן תוכל ללמוד על יכולתו של המטפל להתמודד עם הסיטואציות הקשות ביותר שעלולות להתרחש. שאלות אלה עוצבו להיות אמצעי עזר מצויין בבואך להכין את רשימת השאלות המלאה לתהליך הריאיון. אנו מקווים שהן תעזורנה לך.

1. ספר לי בבקשה על הניסיון הגרוע ביותר שהיה לך עם קשיש.

זו שאלה שלרוב נשאלת בצורה כללית יותר כמו, "ספר לי בבקשה על הניסיון שלך". שאלת שאלה זו בדרך כלל מובילה אנשים לספר על המטופלים הקשישים איתם הם נהנו לעבוד. אתה רוצה לדעת איך אדם זה יתפקד במצבים קשים בהם עניינים משתבשים או במידה ומתרחש אירוע לא פשוט. האם הוא יעזוב מיידית? האם הוא יטפל במצב לתקנו? האם הוא יתקשר לאנשים המתאימים לתאר את המצב? – תיאור הניסיון הגרוע ביותר הוא חשוב ביותר כדי להבין את אופיו ושיקול דעתו של המטפל שיהיה חשוב מאוד בימים, שבועות וחודשים הבאים.

2. מה הדבר שאתה מביא, אשר לדעתך, הוא מקורי ושונה ממטפלים אחרים?

בשאלה זו אתה מצפה לראות אדם שלוקח בעלות על עבודתו. בדרך כלל, לאנשים ש"רק אוהבים את העבודה", אין תשובה ספציפית לשאלה זו. זה לא שאנשים אלה שאין להם תשובה, הם מטפלים לא טובים. כמה מהם יכולים להיות מטפלים טובים מאוד. אבל, אם אתה מחפש אחר המטפל הטוב ביותר, בדרך כלל תרצה מישהו שדואג מספיק לכך שעבודתו תהיה טובה מעבר לבסיס, מטפל שרוצה לוודא שהצרכים של הקשיש מטופלים, גם אם הם לא מוגדרים ספציפית בהגדרות העבודה של המטפל.

3. מהם הדברים שאינך אוהב בעבודתך או בכלל?

בשאלה מיוחדת זו אתה רוצה לבחון את תשומת הלב לפרטים ואת חוש ההומור של המטפל, אם זה מה שאתה מחפש במטפל. לא משנה מי האדם, יש לו העדפות, דברים שהוא אוהב ולא אוהב, והעובדה שהוא יכול לתאר דברים אלה בבהירות היא חשובה לבניית קשר ארוך טווח לטיפול. אם הוא יתחיל לערום ערימה של דברים שהוא לא אוהב בעבודתו כמטפל, זה סימן שהוא לא האדם המתאים אותו אתה מחפש לטפל ביקיריך.

4. תוכל בבקשה לתאר מצב בו אתה לא הובנת לחלוטין, ואיך התמודדת עם מצב זה?

התשובה לשאלה זו תיתן לך תמונה ברורה יותר על יכולתו של המטפל לפתור בעיות. כל אדם נתקל ביום-יום במצבים בהם אנשים לא מבינים אותו, והיכולת להבין מה הסיבה לפער בתקשורת ואיך לתקנו היא קריטית. תוכל גם להבין מהתשובה, מהי השיטה המועדפת על המטפל להתמודד עם מצבים קשים. אם המטפל מעדיף להתמודד עם המצבים ישירות בעצמו, או שהוא מחכה למישהו אחר שיציע פתרון – מכך תלמד הרבה על יכולתו של המטפל לחשוב עצמאית על המצב ולבנות תכנית פעולה בכדי לפתור את הבעיה.

5. תוכל בבקשה לספר לי על מצב בו אמרת "לא" לבקשת קשיש, ואיך עשית זאת?

בשאלה זו אתה מנסה להבין לעומק את היכולת הטקטית של המטפל ברגע. אם התשובה תהיה כמו, "ובכן, ידעתי מה הדבר הנכון, ואדם זה היה רק צריך להבין זאת", אז מטפל זה עשוי להיות מטפל קשוח. זה לא בהכרח גרוע, אם יקירך הוא עקשן במצבים מסוימים בהם בבירור לא צריך להתעקש, והתמדתו של המטפל היא בדיוק מה שדרוש. אם אתה מחפש מטפל שהוא פחות מכתיב משימות ויותר כמלווה ליקירך, תבין מתשובתו של המטפל הפוטנציאלי לשאלה זו, איך הוא הצליח לשכנע את הקשיש לראות דברים אחרת.

אנחנו מקווים שתמצא את השאלות האלה כמועילות בריאיון שלך עם מטפל פוטנציאלי. אתר ההורים שלי, פתרונות דיור לגיל השלישי. MyParents.co.il ישמח לעמוד לרשותך במציאת האופציה הטובה ביותר.