מחלקה סיעודיתכאשר בן משפחה מבוגר זקוק למקום מגורים המאפשר השגחה צמודה ומלאה 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, הרי שעומדות בפניו שתי אפשרויות, השונות לחלוטין במהותן, האחת הינה בית אבות סיעודי והשנייה הינה מחלקה סיעודית בדיור מוגן. על אף שלמעשה, בשני המקומות מספקים שירותים סיעודיים, הרי שיש הבדל בין שניהם.

סוגי סעד

מחלקות סיעודיות נחלקות לשלוש דרגות, בהתאם לרמת הסיעוד לה נדרש הקשיש. אחד מן ההבדלים הראשונים בין בית אבות סיעודי לבין מחלקה סיעודית במסגרת של דיור מוגן הינו באופי ובהתאמה של סוג הסיעוד לו נזקק הקשיש. בתי אבות סיעודיים מציעים במרבית המקרים מתן מענה לאלו הנזקקים לסיוע 24 שעות ביממה, ללא יכולות לבצע פעולות פשוטות בכוחות עצמם, וכן, במקרים בהם יש צורך גם בהשגחה רפואית ובטיפול רפואי. מחלקות אלו ניתן למצוא גם בדיור המוגן, אך לרוב, הדיור המוגן יהיה אלטרנטיבה טובה יותר לאלו שאינם נזקקים לסיעוד מורכב, אלא רק לסיוע במרכיבים שונים, כמו בעת רחצה או אכילה.

סוגי שירות

ההבדל בשירות הניתן על ידי בית אבות סיעודי למחלקה הסיעודית של הדיור המוגן הוא משמעותי. בדרך כלל, דיור מוגן נחשב לאיכותי יותר, ולא בכדי. הדיור המוגן נועד לספק מסגרת תומכת, אך כמעט עצמאית לחלוטין, עם שפע של פעילויות חברתיות מגוונות לרווחתם של הדיירים. זו גם הסיבה, כי המחלקה הסיעודית של בית דיור מוגן פועלת על פי מנגנונים מעט שונים, ומספקת חוויית מגורים נעימה יותר, בין אם ביחידה עצמאית או בשותפות מגורים, אך באווירה ביתית וחמה לחלוטין, בשונה מבתי האבות הסיעודיים, בהם לרוב, נחוש בתחושת בית חולים. יתרון נוסף שיש למעבר אל מחלקה סיעודית במסגרת הדיור המוגן הינה האופציה להמשכיות, כלומר, במידה וכבר גרתם במסגרת עצמאית של דיור מוגן, תוכלו לעבור אל המחלקה הסיעודית במידת הצורך.

צריך להכניס למערכת השיקולים כי בדרך כלל המחירים הנגבים בדיורים המוגנים יקרים יותר מאשר בבתי אבות וזאת בשל רמת המתקנים והשירותים הגבוהים יותר ולכן הסיכוי לקבלת קוד סיעודי במחלקה סיעודית בדיור המוגן הוא אפסי.