מה ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות

בית אבות, דיור מוגן ומה שביניהם

בתי אבות ובתי הדיור המוגן, קמו כמענה לצורך של מתן שירותים ברמה גבוהה ושמירה על איכות חיים טובה של אוכלוסיית הגיל השלישי. בתי הדיור המוגן הם קונספט אמריקאי שהוקם בישראל לאחר שהיו קיימים בתי האבות, אך שתי אפשרויות הדיור קמו במטרה לאפשר לאזרחים הוותיקים להתגורר בסביבה מותאמת עבורם, על מנת לענות על צרכיהם החברתיים, הבריאותיים, הרפואיים והתפקודיים.

ככלל, ההבדל המרכזי בין שתי אפשרויות הדיור הינו ברמה התפקודית המאפיינת את ההתנהלות השגרתית של בני גיל הזהב החיים בכל אחת מהמסגרות. בתי הדיור המוגן קמו מלכתחילה עבור אוכלוסייה מבוגרת המתפקדת באופן עצמאי, שאינה זקוקה לסיוע בפעולות יומיומיות ושמעוניינת להעתיק את מקום המגורים בעיקר מסיבות חברתיות: כדי לחיות בסביבה עשירה מבחינה חברתית תרבותית ושחיים בה בני אותו גיל, כדי לשפר את איכות החיים ועל מנת ליהנות מפעילויות שאינן נגישות לבני הגיל השלישי החיים בבתיהם, וזאת במסגרת מוגנת המספקת את כל צרכיהם ומעבר.

בתי אבות קמו במטרה לתת מענה לקשישים הזקוקים לליווי ולטיפול תומך בפעולות שגרתיות כמו שכיבה, קימה, לבוש, רחצה, אכילה, צרכים, הליכה ועוד. כך למעשה, בזכות בתי האבות לא צריכים בני משפחת הקשיש להתמודד לבד עם הטיפול בו, שלעיתים מצריך השגחה 24 שעות ביממה, בנוסף הם גם יכולים להיות רגועים מעצם הידיעה שבן משפחתם נמצא בידיים טובות ומקצועיות, במסגרת המספקת את כל צרכיו לרבות סיוע תפקודי, פעילות פנאי וחברה, השגחה, טיפול רפואי תזונה ופעילות גופנית.

לאורך השנים שינו בתי האבות ובתי הדיור המוגן צורה והתעצבו כך שכל אחד מהם נערך לספק מענה רחב יותר לקשת רבה יותר של צרכים המאפיינים את תקופת גיל הזהב. כך שלמעשה, בבתי דיור מוגן רבים ניתן למצוא מחלקות המספקות מגוון שירותים, לא רק לדיירים עצמאיים, אלא גם לכאלה המוגדרים כ"תשושי גוף" הזקוקים לדיור תומך, "סיעודיים" אשר זקוקים לסיוע במספר פעולות יומיום ואף מחלקות ל"תשושי נפש" בבתים מסוימים עבור דיירים הסובלים מירידה קוגניטיבית ודמנציה. בישראל, ניתן למעשה למצוא בחלק מבתי הדיור המוגן אגפים המספקים רצף טיפולי המתאים למצבי התפקוד השונים של האזרחים הוותיקים.

מהצד השני, בתי אבות רבים, גם כאלה המוגדרים בתי אבות לתשושי נפש או בתי אבות סיעודיים סיגלו מן הדיור המוגן פעילויות תוכן רבות ומגוונות והכניסו תכנים רבים ומערכת פעילויות עשירה על מנת לספק עניין והתפתחות לקשישים השוהים בבית על מנת לשדרג את חייהם מבחינה חברתית ותרבותית.

בתי דיור מוגן מציעים לדיירים פרטיות ועצמאות מלאה. הדיירים מתגוררים בדירות פרטיות בדומה למגוריהם בביתם טרם הצטרפו לדיור המוגן. הדיירים בדיור המוגן מנהלים את סדר יומם על פי רצונם. הם יכולים להמשיך ולנהל את חייהם שמחוץ לדיור המוגן, רבים מהם עובדים בעבודות מחוץ לדיור המוגן, נוהגים ומקיימים חיי חברה ותרבות מלאים. באפשרות דיירי הדיור המוגן לבחור ממגוון הפעילויות הרחב שמציע הדיור המוגן בכל תחומי החיים, בתי הדיור המוגן מציעים לוח תרבות עשיר ברמה חודשית הכולל חוגים, הרצאות, פעילויות ספורט, הופעות, טיולים ועוד. בבתי הדיור המוגן ישנם שטחים ציבוריים ומתקנים ברמה גבוהה שלעיתים גבוהה מרמה של מלונות חמישה כוכבים. בבתים רבים ישנה בריכת שחייה, חדר כושר, ספרייה, לובי מפואר, אודיטוריום וכדומה. בבתים היוקרתיים יותר ניתן למצוא מרכז ספא ויש גם בתים עם חדר קולנוע. בתי הדיור המוגן מפעילים מסעדה עם אוכל איכותי עבור הדיירים, לרוב בתוספת תשלום. בנוסף הדיירים זוכים לטיפול רפואי מסודר עם היערכות של צוות רפואי מומחה בטיפול בגיל השלישי.

בתי אבות, לעומת בתי הדיור המוגן, אינם מציעים לדיירים את אותה רמת שירותים ומתקנים. הדיירים בבתי האבות מתגוררים בדרך כלל בחדר משותף, והם כפופים לסדר היום של המוסד. הם גם מוגבלים יותר ביכולתם לצאת ולהיכנס מבית האבות כיוון שאינם עצמאיים לגמרי. הארוחות מוגשות לדיירים כחלק מעלות השהות החודשית והפעילויות מותאמות יותר למצבי התפקוד של הקשישים הזקוקים לסיוע בביצוע פעולות יומיום. בתי האבות מספקים לדיירים טיפול מותאם למצבם התפקודי, לצד השגחה, טיפול רפואי ופעילויות פנאי, חברה והעשרה.