ככל שתוחלת החיים בעולם המערבי עולה, כך צצים יותר ויותר פתרונות דיור עבור אוכלוסיית בני הגיל השלישי, אשר נועדו לתת מענה לקשת רחבה של צרכים העולים כחלק מאורח החיים של אוכלוסייה זו.
שתיים מאופציות הדיור המוכרות והנפוצות ביותר הן דיור מוגן ובתי אבות. מאמר זה יעסוק בהבדלים הקיימים בין שני פתרונות דיור אלו, חרף הדימיון הקיים בין שתי המסגרות.

מה ההבדל בין דיור מוגן לבית אבות

בית אבות, דיור מוגן ומה שביניהם

בתי אבות ובתי הדיור המוגן, קמו על רקע העלייה בתוחלת החיים בישראל וכמענה לצורך של מתן שירותים ברמה גבוהה ושמירה על איכות חיים טובה של אוכלוסיית הגיל השלישי. בתי הדיור המוגן הם קונספט אמריקאי שהוא חדש יחסית בישראל בהשוואה לבתי האבות, אך שתי אופציות הדיור קמו במטרה לאפשר לבני גיל הזהב לעבור להתגורר בסביבה שנוצרה ועוצבה עבורם, על מנת לענות על צרכיהם החברתיים, הבריאותיים, הרפואיים והתפקודיים.

ככלל, ההבדל המרכזי בין שתי אפשרויות הדיור נעוץ ברמה התפקודית המאפיינת את ההתנהלות השגרתית של בני גיל הזהב החיים בכל אחת מהמסגרות. בתי הדיור המוגן קמו מלכתחילה עבור אוכלוסייה מבוגרת שמתפקדת באופן עצמאי לחלוטין, שלא זקוקה לכל עזרה סיעודית בפעולות יומיומיות ושמעוניינת להעתיק מקום מגורים בעיקר מסיבות חברתיות: כדי לחיות בסביבה שהיא עשירה יותר מבחינה תרבותית ושחיים בה בני אותו גיל, כדי לשפר את איכות החיים ועל מנת ליהנות מפעילויות שאינן נגישות לבני הגיל השלישי שחיים בבתיהם.

לעומת מרכזי הדיור המוגן, בתי אבות בגלגולם המקורי קמו במטרה לתת מענה לקשישים שכן זקוקים לליווי סיעודי בפעולות שגרתיות כמו שכיבה, קימה, לבוש, רחצה, הליכה ועוד. כך למעשה, בזכות בתי האבות לא צריכים בני משפחת הקשיש להתמודד לבד עם הטיפול בו, שלעיתים מצריך השגחה 24 שעות ביממה, בנוסף הם גם יכולים להישאר רגועים מעצם הידיעה שבן משפחתם נמצא בידיים טובות ומקצועיות.

לאורך השנים שינו בתי האבות ובתי הדיור המוגן צורה והתעצבו כך שכל אחד מהם נערך לספק מענה רחב יותר לקשת מרובה יותר של צרכים המאפיינים את תקופת הגיל השלישי. כך שלמעשה, מרבית בתי הדיור המוגן כיום בנויים ממספר מחלקות, שמספקות מגוון שירותים, לא רק לקשישים עצמאיים, אלא גם לכאלה המוגדרים כ"תשושים", "תשושי נפש" או לקשישים הזקוקים לעזרה סיעודית. בישראל, ניתן למעשה למצוא כמעט בכל מרכז דיור מוגן אגפים שמספקים רצף טיפולי המתאים לכל מצב תפקודי שיכול לאפיין את בני גיל הזהב.

באותה נימה, בתי אבות רבים, גם כאלה המוגדרים בתי אבות לתשושי נפש או בתי אבות סיעודיים פועלים במתכנות של בתי דיור מוגן מהבחינה הזו שהם כוללים מחלקה המתאימה לבני הגיל השלישי שהם עצמאיים לחלוטין, אך שרוצים לגור בסביבה בה חיים בני גילם ולשדרג את חייהם מבחינה חברתית ותרבותית. לאור האמור, הרי שבמרוצת השנים מההיבט הזה, ההבדלים בין שתי אופציות הדיור במידה רבה הטשטשו ולעיתים אף ניתן למצוא מרכז דיור מוגן שההבדל בינו לבין בית אבות הוא בעיקר סמנטי.

קיים הבדל נוסף בין שתי אופציות הדיור שראוי להתייחס אליו והוא רמת החיים הגבוהה המאפיינת את מרבית מרכזי הדיור המוגן. על אף שניתן למצוא כיום בתי אבות רבים שרמת השירותים שהם מציעים דומה לזו המאפיינת את בתי הדיור המוגן, האחרונים מאובזרים במתקנים מתקדמים שלא ניתן למצוא בכל בית אבות כמו למשל: בריכת שחייה, אולם הרצאות ותרבות, חדר מחשבים, חדר כושר ועוד.