בשלושים השנים האחרונות הפכו בתי הדיור המוגן לפתרון מגורים פופולארי בקרב בני הגיל השלישי.
על רקע העלייה בתוחלת החיים בישראל וככל שספקטרום השירותים עבור בני גיל הזהב הולך ומתרחב, כך גם משתדרגים מרכזי הדיור המוגן. מאמר זה יעסוק בדיור התומך, שהוא דוגמא לאופן שבו התפתחו מרכזי הדיור המוגן תוך התייחסות להבדל בין שתי המסגרות.

מה זה דיור תומך

מהו דיור תומך ובמה הוא שונה ממסגרות הדיור המוגן?

דיור מוגן הוא אפשרות מגורים לבני הגיל השלישי, שהפכה מקובלת יותר בארץ בשנות השמונים, כאשר חלה מגמת עלייה בתוחלת החיים בישראל. מרכזי הדיור המוגן קמו במטרה לאפשר לבני גיל הזהב, שמתפקדים באופן עצמאי לחלוטין ושלא זקוקים לכל עזרה או ליווי סיעודי, לחיות במסגרת מגורים איכותית, נוחה, שבה חיים בני גילם ושלא מצריכה מהם להתמסר לעניינים של תחזוקת הבית, ניקיון ובישול ארוחות.

מרכזי הדיור המוגן הם מתחמים רחבי ידיים, ירוקים ופורחים, בהם ממוקמות יחידות דיור, לרוב יוקרתיות, המאובזרות בכל טוב, לצד אולמות הרצאות, חדרי פעילויות, ספרייה, בריכה שחייה, חדר כושר ועוד.

למעשה, מתנהלים בתי הדיור המוגן כמעין קהילה, שבה חיים בני הגיל השלישי, כך שכל צרכיהם היומיומיים יכולים להיענות מבלי לצאת מהמתחם בו הם חיים. לפיכך, קיבל פתרון מגורים זה את שמו "דיור מוגן", מעצם ייעודו לספק לבני גיל הזהב סביבה נוחה, בטוחה ומוגנת לחיות בה.

מאחר ששוק  פתרונות הדיור לבני הגיל השלישי הלך והתפתח, כך גם מרכזי הדיור המוגן נערכו להתאים את עצמם לתנאי השוק המשתנים ולתחרות המאפיינת אותם. על רקע האמור, בשנים האחרונות התפתח הקונספט של "דיור תומך", שהפך לחלק בלתי נפרד ממסגרת הדיור המוגן. דיור תומך נועד לאפשר לבני גיל הזהב, שחיו שנים רבות בדיור המוגן, להמשיך להזדקן באותה סביבה אליה הורגלו, חרף השינוי שחל בתפקודם. למעשה, הדיור התומך הוא מעין הכלאה בין בית אבות אשר מספק השגחה מלאה לבין דיור מוגן. הדיור התומך ערוך לתת מענה לקשישים הזקוקים לעזרה בחלק מהפעולות היומיומיות אשר לא מתפקדים באופן עצמאי. קשישים אלו  מוגדרים כ"תשושים". יתרה מזאת, קשישים הזקוקים לתקופת החלמה עקב תאונה, פציעה, מחלה או אירוע בריאותי יוכלו לשהות זמנית בחלק מן הדיור התומכים הקיימים.

דיור תומך הוא, אם כן, מסגרת המהווה חלק אינטגרלי ממתחם הדיור המוגן, אשר שוהים בו דיירים הזקוקים לשירותים כמו עזרה בפעולות יומיומיות שגרתיות, חלוקת תרופות, מעקב רפואי, ביצוע בדיקות בריאותיות על בסיס קבוע, השגחה וכו'. בתי הדיור התומך נבדלים אם כן מבתי הדיור המוגן בפרופיל הדיירים שחיים במסגרתם, כך שבדיור התומך שוהים בני גיל הזהב שלא מסוגלים להתנהל בעצמם, ואילו בדיור המוגן חיים בני הגיל השלישי, שהם עצמאיים לחלוטין מבחינה תפקודית. מבחינה מהותית, זהות שתי המסגרות זו לזו, בכך ששתיהן קמו במטרה לספק קורת גג למבוגרים שרוצים ליהנות מאיכות חיים, מחיי חברה עשירים ומרמת שירותים שדומה לזו הניתנת בבתי מלון (5 ארוחות ביום, שירותי ניקיון וכביסה ועוד).

דיור תומך כרשת בטחון לטווח ארוך

מעבר של בן גיל הזהב לדיור התומך מספק רשת ביטחון לא רק לדייר עצמו, אלא גם למשפחתו, שיודעת כי גם לכשיזדקן, הוא יוכל להמשיך לקבל טיפול מסור, מקצועי ואחראי באותו מרחב שבו הוא הורגל לחיות.

בגילאים מבוגרים, מעברים ושינויים בחיים הופכים עוד יותר קשים, והידיעה, כי הקשיש יוכל להמשיך לחיות באותה המסגרת שנים רבות, מבלי שיצטרך לעבור למסגרת אחרת כאשר ישתנו צרכיו, היא ידיעה מרגיעה גם עבור בן גיל הזהב עצמו הנרשם למסגרת וגם עבור משפחתו שרוצה את הטוב ביותר עבורו.