השפעת החורף בגיל השלישי

השמירה על הבריאות הינה חשובה ביותר בגיל הזהב – הגוף מתבגר ונחלש, דבר הגורם לחשיפה גבוהה למחלות וכן כל פגיעה פיזית חמורה מבעבר. המערכת החיסונית נחלשת וכאשר קשיש הופך חולה, השפעת המחלה על גופו גבוהה וקשה יותר.

קשיש שחלה במחלה שבעבר הייתה נחשבת קלה, דוגמת הצטננות, יכולה להשפיע על מחלות שונות מהן סובל ובכך להביא להדרדרות קשה במצבו התפקודי והבריאותי.

טיפים לשמירה על בריאות תקינה בתקופת החורף:

לבוש – בתקופת החורף חשוב ביותר ללבוש בגדים חמים השומרים על חום הגוף. כאשר חום הגוף אינו נשמר כראוי, קיימת סכנה להיפותרמיה. מצב זה קורה כאשר חום הגוף מגיע למתחת מ35 מעלות ויכול לגרום לערפול חושים, האטה בקצב הלב, היחלשות ועוד. כאשר הגוף נכנס למצב היפותרמיה ואינו מטופל, ישנה סכנת מוות.

פעילות גופנית – מומלץ לבצע פעילות גופנית גם בחורף. הפעילות תורמת לשמירה על הבריאות ומשפרת את זרימת הדם. במידה והפעילות הגופנית מתבצעת בחוץ, יש ללבוש ביגוד ספורט מתאים ומחמם השומר על חום הגוף. ישנם תרגילים המתאימים לביצוע בבית וכך מאפשרים המשך ביצוע פעילות גופנית סדירה גם בתקופת החורף.

שתיה – בתקופת החורף תחושת הצמא פוחתת וישנם קשישים השוכחים לשתות את כמות הנוזלים המומלצת. יש להקפיד לשתות 6-8 כוסות מים ביום על מנת למנוע התייבשות ותחושת חולשה.

חימום הבית – על מנת לשמור על טמפרטורת גוף תקינה, בהגיעכם למקום סגור יש להוריד את שכבות הבגדים בצורה מתונה ובכך לאפשר לגוף להסתגל לטמפרטורה החדשה. מעבר בין קור לחום הוא גורם מרכזי להצטננות ומחלות. כמו כן, יש לדאוג להשאיר פתח קטן בבית לכניסת אוויר על מנת לשמור על סירקולציה תקינה.

התייחסות רפואית – החמירו את מצבכם. במידה וישנם תסמינים ראשוניים של הצטננות, וירוס או מחלה אחרת, גשו להיבדק אצל רופא. טיפול ראוי ומוקדם יכול למנוע את התפשטותה של המחלה.

ניקיון הבית – מומלץ לשמור על היגיינה ראויה בביתכם ובכך למנוע התפתחות של חיידקים. שמירה על הניקיון יכולה למנוע התפשטות של מחלות.

יתרונות הדיור המוגן ובית האבות בתקופת החורף לדיור מוגן ובית אבות ישנם מספר יתרונות בולטים על הבית:

צוות רפואי – כאשר קשיש נמצא במוסד כמו דיור מוגן או בית אבות סיעודי הוא נהנה מהשגחה רפואית זמינה לאורך כל שעות היום במתחם עצמו ומבלי לצאת לקופות החולים. אחיות המוסד והרופאים זמינים לכל בעיה רפואית כך שאין צורך לדחות ולהזניח את הטיפול.

ניקיון הבית – המגורים במוסדות מאפשרים מחייה בסביבה נקייה באופן קבוע. צוות הבית דואג לניקיון החדר והשטחים הציבוריים ובכך מפחית את החיידקים והסיכון להדבקות במחלות.

חימום – ישנם בתי אבות ובתי דיור מוגן המפעילים מערכת מיזוג מרכזית השומרת על טמפרטורה רצויה לבני הגיל השלישי ודואגת לסירקולציה תקינה בבית.

חברה – בתקופת החורף ישנה תחושה של בדידות עקב חוסר היכולת לצאת החוצה. בבתי אבות ובתי הדיור המוגן ישנו מגוון רחב של פעילויות חברה, פנאי, ספורט ותרבות כך שבני גיל הזהב יכולים ליהנות מחיי חברה מלאים בתוך המוסד גם כשקר בחוץ.

פעילות גופנית – במוסדות לבני הגיל השלישי ישנן פעילויות שונות ומגוונות המאפשרות לדיירים לשמור על הכושר, לחזק את גופם ולשפר את זרימת הדם. הפעילויות מותאמות אישית לדיירים עפ"י מצבם התפקודי ומתקיימות יחד עם מדריך מקצועי לשמירה על בטיחותם.

תחזוקה – צוות הבית בדיור המוגן או בבית האבות כולל אנשי תחזוקה הדואגים למענה עבור תקלות שונות בחדרי הדיירים ולשמירה על סביבת מגורים בטוחה ונעימה.