לגור בדיור מוגן

התנופה של הדיור המוגן החל משנות ה-80 

בעוד שפעם בית אבות היה האלטרנטיבה היחידה, בתקופה המודרנית, דהיינו בשלושים השנה האחרונות לערך, קיימת יותר ויותר הבנה שגם אנשים בגיל השלישי רוצים לקיים חיים מלאי פעילות. לכן, חלה התפתחות רבה בתחום הדיור המוגן בשנים האחרונות, הנובעת בין השאר מהרבה יוזמות פרטיות שנובעות מהביקוש ההולך ועולה לדיור מסוג זה. היזמים משקיעים סכומים גדולים של כסף בדיור המוגן, ולכן הוא נמצא בהתפתחות מתמדת ואל מרכזי הדיור הפזורים ברחבי הארץ מתווספים כל העת חידושים ושירותים מסוגים נוספים. בין השאר, נוספה אפשרות של דיור מוגן תומך- שהוא דיור מוגן המיועד לקשישים אשר כן זקוקים לעזרה בחלק מהפעולות היומיומיות, ומעוניינים לגור במסגרת של הדיור המוגן עד יומם האחרון ולא להיכנס לבית אבות. בנוסף לכך בחלק מהדיורים המוגנים קיימת מחלקה סיעודית על מנת לאפשר רצף טיפולי גם למי שזקוק לעזרה סיעודית מלאה.

רגולציה ממשלתית 

במשך כ-20 שנה התנהל תחום הדיור המוגן בישראל ללא כל התערבות ממשלתית, ובהצלחה לא מבוטלת. אולם בשנים האחרונות, במקביל ליוזמות הפרטיות, ישנן גם הרבה מאוד יוזמות חקיקה למען קשישים אשר מקדמות את נושא הדיור המוגן ומעגנות אותו, כדי להבטיח תמורה מלאה לכסף שמשקיע הקשיש שנכנס למסגרת של דיור מוגן. בשנת 2000-2010 נכנסו לתוקף מספר חוקים מרכזיים, וביניהם עדכון תחום הביטוח הסיעודי בחוק הביטוח הלאומי, וכן תוקנו תקנות לפיקוח על מעונות המגדירים בדיוק את הסטנדרטים בהם צריכים לעמוד בתי הדיור המוגן. כמו כן, נחקקו חוקים הנוגעים להשכלה של מטפל סיעודי (כעת כל אחות סיעודית מחויבת להיות בעל השכלה אקדמאית). הרגולציה הממשלתית הגיעה לשיא כאשר בשנת 2012 נחקק חוק הדיור המוגן, אשר חייב כל מרכז של דיור מוגן לקבל אישור רשמי מטעם משרד הרווחה.

דיור מוגן ציבורי 

בעקבות העלייה הגדולה מברית המועצות בשנות ה-80-90, הגיעו לארץ הרבה מאוד קשישים. אחוז הקשישים בעלייה זו היה גבוה במיוחד, מה שהביא לגידול משמעותי למדי באחוז הקשישים הכללי באוכלוסיית המדינה. דבר זה גרם לצורך למציאת פתרון מיידי, איכותי וזול על מנת לשכן אותם- כיוון שקשה מאוד להתקיים מקצבת הזקנה הרגילה. בעיה זו, בנוסף לעלייה כללית במספר הקשישים בארץ הזקוקים לעזרה, היוו זרז משמעותי להקמת הרבה מרכזים של דיור מוגן ציבורי בכל רחבי הארץ, על ידי גופים כמו עמיגור ואשל. מטרת מרכזים אלה לשרת קשישים מעוטי יכולת כלכלית ולספק להם פתרון דיור הולם