בדידות בגיל זקנה

איזה תפקיד ממלאות פעילויות הפנאי שמספקים בתי האבות בחייהם של הדיירים?

בתי אבות מציעים כיום מגוון רחב של פעילויות חברתיות, ערבי תרבות ותוכניות לימוד, שנותנות מענה לצרכיהם החברתיים של הדיירים ושמנעימות את זמנם. כך למעשה, עבור מבוגרים רבים, שפתחו את פרק גיל הזהב בחייהם, המעבר לבית האבות הופך לצורך של ממש על רקע חברתי. מבוגרים שאיבדו את בני או בנות זוגם, וחיים לבד בבית רוצים להעתיק את מקום מגוריהם אל סביבה שבה יוכלו לתקשר על בסיס יומיומי עם בני גילם מהמין השני, ולהגדיל את הסיכויים למצוא זוגיות. זוגות רבים הנמנים על הגיל השלישי חולמים על מגורים במקום שהוא שוקק חיים ועמוס בפעילויות, כך שיוכלו ליהנות מאינטימיות זוגית במרחב שהוא דינאמי מאוד ותוסס מבחינה חברתית. מבוגרים אחרים פשוט מחפשים דרך לפתח חברויות אמיתיות ולחלוק חוויות משותפות עם אוכלוסייה ששותפה לאותם קשיים והמתעסקת באותם תכנים. ישנם מבוגרים שרוצים לנצל פרק זה בחייהם כדי להיחשף לתחומי עניין חדשים ועל מנת לפתח מיומנויות ותחביבים שלא היו להם בעבר.

יש לציין, כי גם בני גיל הזהב שאינם עצמאיים וזקוקים לליווי וסיוע סיעודי, מפיקים מפעילויות החברה, התרבות והפנאי שמציעים בתי אבות סיעודיים או בתי אבות לתשושי נפש, על אף שהסיבה בעטיה הם עברו מלכתחילה למקום איננה חברתית. בני גיל הזהב, שמצבם התפקודי אינו מאפשר להם לבצע פעולות בסיסיות בכוחות עצמם, יכולים להיות צלולים לחלוטין בשכלם וליהנות בכל זאת מקשת של פעילויות שנועדו להעשיר את חייהם. קשישים תשושים, סיעודיים באופן חלקי או אפילו תשושי נפש, יכולים לפקוד את אולמות ההרצאות, להשתתף בחוגים, לצפות בהופעות של זמרים ואומנים, לחגוג את יום ההולדת בהשתתפות חבריהם ועוד.

על החשיבות של חיי חברה בתקופת הגיל השלישי

יצירת קשרים חברתיים משחקת תפקיד משמעותי בחייה של האנושות, והיא הופכת למקור להעשרה, לסיפוק ולתמיכה עבור בני אדם. מחקרים שבחנו את השפעת חיי החברה על תהליך ההזדקנות מצאו, כי פעילויות תרבות מגוונות משפיעות לטובה על תהליך ההסתגלות להזדקנות ועל מידת שביעות הרצון של בן הגיל השלישי מאורח חייו במהלך תקופה זו. עוד גילו המחקרים, כי קשרי חברות כנים וטובים מסייעים למבוגר להתמודד עם מצבי משבר ואף להירפא מהר יותר ממחלות. מנגד נמצא, כי מבוגרים שמרגישים בודדים נוטים לפתח בעיות לב, אי סדירות בלחץ הדם ותסמינים נפשיים, כמו: דיכאון או בעיות שינה. מעבר להשפעות הפיזיות של הבדידות על בני גיל הזהב, הבדידות יכולה גם לגרום למבוגר לתחושת חוסר ערך עצמי, לייאוש, לאשמה או לפירוש התנהגותם של אחרים כבלתי אוהדת. לפיכך, הרי שלחיי החברה בבתי האבות יכולה להיות תרומה משמעותית לשיפור תנאי חייו של המבוגר, ומכאן החשיבות הרבה שלהם. לכן, לפני בחירת בית האבות, רצוי לבדוק מהו סל השירותים החברתיים שמציע המקום. ככל שמגוון הפעילויות יהיה רחב יותר, כך יעמדו בפני המבוגר יותר אופציות להנעים את זמנו, להעשיר את עולמו החברתי וכך גם יגדלו הסיכויים כי הוא יהיה בריא ושבע רצון מפרק זה של חייו.