ביטוח סיעודי

ביטוח סיעודי – כדי שהקשיש יוכל לקבל מענה מיטבי לצרכיו הסיעודיים

הביטוח הסיעודי, מטרתו לתת לקשישים את התמיכה הכלכלית לה הם זקוקים כדי לממן את הוצאות העזרה הסיעודית הדרושה להם. המדינה נושאת באחריות לדאוג לרווחת הקשישים מבחינה סיעודית באמצעות משרד הבריאות, משרד הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, העזרה שהיא מציעה ניתנת רק לקשישים העומדים בקריטריונים מסוימים. חוק סיעוד קובע כי כדי ליהנות משירותי סיעוד, חייב המבוגר לעבור מבחן מיוחד, הנקרא "מבחן ADL" או "מבחן תלות", שתוצאותיו יקבעו האם הוא יהיה זכאי הקשיש לגמלה ולעזרה סיעודית. כך קורה, שלא מעט קשישים שזקוקים לסיוע "נופלים בין הכיסאות", בין אם לפי תוצאות המבחן הם אינם זכאים לקבל גמלה סיעודית כלל או בין אם גובה הגמלה שאושרה להם על בסיס תפקודם במבחן זה אינו נותן מענה אידיאלי לצרכיהם. באמצעות ביטוח סיעודי יוכל כל אדם להיות בטוח, כי ביום שבו יזדקן ויזדקק לעזרה סיעודית צמודה, יעלה בידו להתמודד עם העלויות הכרוכות בטיפול מסוג זה. פוליסת הביטוח נרכשת בדרך כלל כאשר האדם עוד בריא והיא נכנסת לתוקף כאשר הוא זקוק להפעלתה, כלומר בעת הפיכתו ל"סיעודי". במסגרת ההתקשרות בין חברת הביטוח לבין המבוטח, על האחרון לשלם פרמיית ביטוח חודשית, ואילו על הראשונה לפצותו כאשר מצבו התפקודי יצריך קבלת עזרה סיעודית ושימוש בשירותים סיעודיים.

מיהו קשיש המוגדר כ"סיעודי"?

חוק סיעוד מתייחס אל מצב סיעודי כאל מצב תפקודי שבו הקשיש לא יכול לבצע בכוחות עצמו חלק מהפעולות היומיומיות הבסיסיות הבאות: שכיבה ו/או קימה, רחצה, שליטה על הסוגרים, ניידות (כלומר הליכה), אכילה ו/או שתייה ולבישת בגדים או פשיטתם. ישנם קשישים סיעודיים שבנוסף למצבם התפקודי, מוגדרים כ"תשושי נפש", ושמצבם מצריך השגחה חלקית או מלאה על רקע התדרדרות קוגניטיבית-שכלית, שנובעת מתהליך הזדקנות טבעי או ממחלה דמנטית. מחקרים סטטיסטיים מראים, כי הסיכוי של אדם להפוך ל"סיעודי" עולה ביחס ישר לעלייה בגיל, כאשר בגילאי 70, חמישה אחוז בלבד מקרב המבוגרים יוגדרו כ"סיעודיים", ואילו בגילאי 80 ומעלה, שלושים אחוז מהם יוגדרו ככאלה.

מדוע חשוב לשקול רכישת ביטוח סיעודי?

העלייה בתוחלת החיים בעולם בכלל ובישראל בפרט הביאה לכך, ש"מצב סיעודי" הופך לשכיח בקרב קשישים. בישראל עלתה תוחלת החיים בלמעלה משנתיים, במהלך העשור האחרון. אנו חיים בעידן שהוא דינאמי מאוד, רווי מחויבויות, עומסים ולחצים. בעקבות כך, קשישים רבים לא יכולים להסתייע בבני משפחתם, שעסוקים בלתמרן בין מחויבויות מקצועיות לבין המחויבויות לילדים ולבן או לבת הזוג. ישנם קשישים, שעל אף שבני משפחתם רוצים מאוד לטפל בהם, אינם מרגישים בנוח "להפיל" את העול על אדם אחר, גם אם הוא קרוב אליהם ביותר. לאור האמור, רכישת פוליסת ביטוח סיעודי תאפשר לכל אדם לדעת כי בבוא העת, הוא יכול להרגיש בטוח שיקבל את המענה לצרכיו מבלי שיהיה תלוי כלל בגורם אחר במידה ויהפוך לאדם סיעודי. בבוא העת אם ויצטרך הקשיש לשלם עבור בית אבות או עבור מחלקה סיעודית או עבור מטפל ל24/7 יוכל הקשיש לתבוע את חברת הביטוח, ובכך יוכל לממן את הטיפול המתאים לו בעזרת הביטוח הסיעודי.