יציאה לגמלאות

ישנם מספר טיפים מרכזיים עליהם אנו ממליצים בכדי לשפר את הסיכויים לצאת לפנסיה בצורה ראויה והם:

השכלה פיננסית –

רבים האנשים שברגע שמזכירים את המילה כסף, חיסכון פנסיוני, ביטוח קופות גמל וכד' סוגרים את החלק במוח שאמור להקשיב, וטומנים ראשם בחול. דבר ראשון יש להתגבר על הפחד מחוסר הידע על ידי רישום לסמינרים או קורסים שמקנים ידע כלכלי, קריאת חומרים כלכליים שונים וספרים שונים. אפשרות נוספת הינה התייעצות עם גורמים עליהם אתם סומכים, כמו בן משפחה שעובד בתחום הבנקאות או הביטוח וכד'. האינטרנט יכול להוות מקור מצויין למידע עדכני בתחום, וממולץ בחום להתעניין גם שם.

התנהלות פיננסית נכונה –

ככל שתפקידו יותר מוקדם, כך בגיל הפרישה יהיה לכם סכום גדול יותר שתוכלו ליהנות ממנו. בכל יום תנהלו תזרים הכנסות והוצאות כדי לדעת איפה אתם עומדים, כמו כן תכינו תכנית שנתית לניהול התזרים שלכם. לקיחת אשראי משמועתה תשלום ריביות גבוהות לבנקים או לחברות האשראי, ולכן לא מומלץ להגיע לשם אם אין לכם כיסוי. תשקיעו אנרגיה בהקטנת הוצאות כמו קניות עם רשימה מראש וכד', ומצד שני תמיד תחשבו איך ניתן להגדיל את ההכנסות. גם אם אתם בגיל השלישי ומתגושהוכנה ררים בדיור מוגן או בית אבות לעצמאיים, כנראה שיהיה לכם זמן פנוי ואותו ניתן למנף לבדיקת נכסים מניבים ו/או פתיחת עסק קטן באינטרנט. אם יש לכם נכסים רבים, מומלץ להתייעץ עם רואה חשבון שיוכל לעזור לכם לקבל חלק מהמיסים ששילמתם בחזרה.

חשיבה לטווח ארוך וצבירת נכסים פיננסיים –

ככל שתחשבו מוקדם יותר על הפרישה, כך תוכלו לבנות לכם תיק נכסים שיכול להניב לכם סכומים נאים בגיל הפרישה, כגון רכישת דירות להשכרה, או השקעה בקרנות רייט. בנוסף, ישנם אגרות חוב רבות שמחלקות דיבידנד כל תקופה, דבר שיכול להיות מצויין לתזרים המזומנים שלכם, לדוגמא- בזק מחלקת דיבדנד של 11% בשנה.

החלטות כלכליות משמעותיות –

בגיל הזהב ישנן החלטות משמעותיות כגון: מעבר לדיור מוגן או בית אבות, העסקת מטפל סיעודי או כל גורם טיפולי אחר הכרוכה בהוצאות משמעותיות. כדי לקבל את ההחלטות הנכונות בתחומים אלה, מומלץ להתייעץ במומחים, ולבדוק אפשרויות מימון שונות מול הבנקים. יכולות משא ומתן מאוד משמעותיות גם כאן. לסיכום, קחו את גורלכם בידיכם, השקיעו בהשכלה הפיננסית שלכם, התנהלו נכון עם תזרים ההכנסות וההוצאות שלכם, התיעצו עם מומחים כך שביום שתרצו לבחור את הדיור המוגן או את בית האבות הכי יוקרתי והכי לטעמכם לא יהיו לכם חסמים פיננסים. והכי חשוב, שימרו על הבריאות!