יוגה לגיל השלישי

מהי יוגה?

יוגה היא תורה מזרחית המקובלת ביותר במדינות המערב ומומלצת לשמירה על בריאות הגוף והנפש. היוגה הנה התעמלות ואמנות, דרך חיים ומשמשת כטיפולי רפואה משלימה.

מאפייניה של היוגה הם הסתכלות הוליסטית על הגוף והנפש וכוללת מגוון פעילויות יציבה נכונה, תרגילי נשימה, הגנה עצמית ורוגע.

כיצד היוגה תורמת לבני הגיל השלישי?

היוגה הוכחה כדרך טיפולית יעילה ביותר עבור אוכלוסיית הגיל השלישי. פעילות גופנית בגיל השלישי היא חיונית ביותר ומסייעת לעיכוב תהליכי הזדקנות הגוף והתדרדרות מערכות הגוף ע"י חיזוק האיברים והפעלתם. קשישים הפעילים גופנית מפחיתים באופן דרסטי את תופעות הזקנה כמו צפיפות העצמות, לחץ דם גבוהה ומחלות שונות.

יוגה, המכילה תרגילים רבים לבעיות פיזיות ומנטליות, היא אחת הפעילויות הגופניות המומלצות לקשישים. היוגה מפעילה את מערכות הגוף השונות ומספקת את המתח והלחץ המומלצים לשרירי הגוף של בני הגיל השלישי.

היוגה מסייעת לשמירה על מגוון רחב של איברי הגוף כגון שימור מסת העצם שהולכת ופוחתת לעת זקנה, חיזוק שרירי הגב והבטן, הגדלת נפח הריאות והפחתה של קשיי נשימה, האטה של התקשות הגידים והרצועות ע"י תרגילי מתיחה, חיזוק רצפת האגן למניעת בריחות שתן, הסדרת פעילות המעיים ואיזון פעילות הבלוטות בגוף, שיפור היציבות ושיווי המשקל ועוד.

כמו כן, היוגה תורמת גם לתחושות הנפשיות והמנטליות ומגבירה את הרגשות החיוניים וכך מחזקת את הרגשת הקשיש. כאשר המבוגר פעיל פיזית, הוא מרגיש חזק יותר, יעיל יותר, שבע רצון ומצב רוחו משתפר באופן משמעותי. בנוסף, היוגה מסייעת בהתמודדות עם מתח וקושי נפשי ע"י שליטה בנשימה, הרפיה, דמיון מודרך והתחברות לצורכי הגוף. התנוחות והנשימות השונות ביוגה, הוכחו מדעית כי הן תורמות להרגעת דיכאונות ומצוקות וכן בהתמודדות עם בעיות שינה.

יוגה בדיור המוגן

כאמור, יוגה מהווה טיפול רפואי משלים ואלטרנטיבי שהוכח כיעיל ומומלץ לגיל השלישי. לכן, ישנם מגוון בתי דיור מוגן המציעים שיעורי יוגה כחלק משלל הפעילויות המוצעות לדיירים, לשיפור ולשימור היכולות הפיזיות ומצבם התפקודי. את שיעורי היוגה מעבירים מדריכים מקצועיים ומנוסים שיודעים להתאים את התרגילים ליכולות הגיל השלישי ובהתאם למצבו התפקודי של כל דייר. שיעורי היוגה משמשים גם כמפגש חברתי ומגבש בו הדיירים מתחברים ונהנים מתרגילי נשימה, הרפיה, מתיחה, חיזוק השרירים, דמיון מודרך ועוד.

בתי דיור מוגן בהם תוכלו למצוא שיעורי יוגה: