ההחלטה להעתיק את מקום מגוריו של קרוב המשפחה היקר לנו לבית אבות אינה החלטה פשוטה ויכולה לנבוע ממספר סיבות, אם בריאותיות, אם תפקודיות, ואם חברתיות.
בית אבות הינו פתרון דיור לבני הגיל השלישי ולקשישים הזקוקים לעזרה והשגחה בניהול חיי היומיום שלהם בתוך מסגרת חמה ועוטפת הדואגת לצרכיהם.

למה עדיף לעבור לבית אבותלרוב, המעבר לבית אבות נעשה במקרים בהם הקשיש אינו מסוגל להישאר לבדו במסגרת הביתית אותה הוא מכיר ולכן, המעבר עלול להיות לו קשה. למרות הקשיים המתלווים לתהליך, המעבר מאפשר לקשיש ליהנות מסביבה חברתית בת גילו, טיפול רפואי צמוד, מתקנים המותאמים לצרכיו ופעילויות פנאי מגוונות.

חברה

מחקרים רבים מצאו כי קשרי חברות בגיל השלישי מסייעים לקשיש להתמודד עם קשיים יומיומיים ואף להירפא מהר יותר ממחלות. בנוסף, גילו כי פעילויות תרבות וחברה מגוונות משפיעות לטובה על מצב רוחו החיובי ועל מידת אושרו של הקשיש בשלב זה בחייו.

קשישים רבים שוקלים מעבר לבית אבות לאחר אובדן בני הזוג, על מנת שיוכלו ליצור קשרים חדשים עם בני גילם מהמין השני, ומציאת זוגיות חדשה. בית אבות הוא פתרון לבני גיל הזהב המחפשים אחר תעסוקה וחיי חברה פעילים והערך המוסף הוא השיפור במצבם הנפשי ואף הבריאותי.

בריאות

הגיל השלישי הוא שלב בו המצב הבריאותי כבר לא כפי שהיה פעם, הקשיש מתקשה בפעולות שלפני כן היו נחשבות קלות ובסיסיות עבורו וכעת הופכות לקשות ובלתי אפשריות.

ישנם סוגים שונים של רמות תפקוד ובהתאם לכך גם הצורך בסיוע לקשישים:

– עצמאיים – קשישים שאינם זקוקים לסיוע

– תשושי גוף (תשושים) – קשישים הזקוקים לסיוע מינימלי

– סיעודיים – קשישים הזקוקים לעזרה והשגחה צמודה

– תשושי נפש – קשישים הסובלים מירידה קוגניטיבית וזקוקים לעזרה יומיומית.

מצבו התפקודי של הקשיש יקבע את רמת הסיוע הנחוץ לו ובכך יאפשר למצוא את המעטפת המתאימה לו כגון בית אבות לעצמאיים, בית אבות סיעודיבית אבות לתשושי נפש.

מתקנים

לרוב, ניתן למצוא בבתי אבות מתקנים רבים לשימוש הדיירים, הן מבחינה חברתית והן מבחינה רפואית כמו מועדוני חברה, חדרי חוגים ופעילויות, אולמות תרבות, חצרות מטופחות עם פינות ישיבה ואירוח לבני המשפחה, חדרי טיפולים, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, פינות טלוויזיה, קפיטריה וחדר אוכל. מתקנים אלו דואגים לדיירים לתעסוקה ופנאי ולשמירה על אורח חיים פעיל ומעניין.

על מנת לבחור את בית האבות המתאים ביותר יש להתייעץ עם הקשיש, במידה ומצבו הקוגניטיבי תקין ויש באפשרותו לבצע החלטות, ולאפשר לו להיות שותף בהחלטות. בנוסף, יש להתייעץ עם רופא המכיר את מצבו הרפואי והתפקודי של הקשיש ולהתייעץ איתו לגבי הצרכים אליהם צריך להתייחס בבחירת בית האבות.

ניתן להיעזר במוקד האתר להתייעצות ומציאת בית האבות המתאים ביותר לפי צרכיו של יקירך בטלפון – 4985*