בית אבות לעצמאיים

שאלה:

אני שמה לב לאחרונה באיטיות בהליכה ולפעמים איבוד שיווי המשקל של אבא שלי. כשאני שואלת אותו אם צריך עזרה הוא מיד מתנגד ואומר שהכל בסדר. איך אפשר לאבחן את המצב הנוכחי התפקודי של אבא שלי?

תשובה:

ראשית חשוב וטוב שאת ערה למצבו הפיזי המשתנה של אביך. נסי לדבר עמו והסבירי לו שירידה ביציבות ובשווי המשקל הינה תופעה שכיחה בגיל המבוגר ועלולה לגרום לנפילות שעלולות לסכן את עצמאותו ולפגוע באיכות החיים לה הוא כל כך חרד. נסי לשכנע אותו ללכת למרפאה שבאזור מגוריו. אחות המרפאה תוכל לעשות הערכה תפקודית (תוכלי אף להזמינה לביתו). כמו כן כדאי לערב את הרופא המטפל כדי לקבל טיפול רפואי.

שאלה:

אימא שלי נמצאת בבית אבות והולכת עם הליכון. האם היא נחשבת ל"תשושת גוף" או לעצמאית? מה מאפיין תשוש גוף?

תשובה:

הגדרת התפקוד של קשישים נגזרת מתוך רמת התלות שלהם באדם אחר ולא באביזר כזה או אחר. ולכן אם אימך עצמאית בתפקודי היומיום, ורק מתניידת בסיוע הליכון היא מוגדרת כעצמאית. תשוש גוף הינו אדם מבוגר שזקוק לעזרה חלקית בפעילויות היומיומיות כגון סיוע ברחצה, או בהלבשה.

שאלה:

הוריי הינם אנשים מבוגרים. בשנה האחרונה אני מרגישה שאבי מאד נחלש ואמי מתקשה לסייע לו. הם נמצאים רוב הזמן בבית. אני מאד מודאגת לגביהם והייתי שמחה לראות אותם בבית אבות. בשיחות איתם הם מתנגדים ולא מוכנים לשמוע על מעבר לבית אבות. איך מתמודדים עם הורים שלא רוצים לעבור למקום שיעזור להם?

תשובה:

אני מבינה כמה את דואגת להורייך וכמה חשוב לך שיהיו במסגרת מוגנת ויקבלו טיפול הולם לצרכיהם השונים. אין ספק שמעבר לבית אבות ייתן לך את השקט הנפשי ואף ייקל מאד על הורייך. יחד עם זאת מעבר לבית אבות אינו פשוט עבור הורים מבוגרים אשר כל חייהם נמצאים בביתם, ודורש הכנה, שיחות ואפילו התייעצות עם אנשי מקצוע. ראשית ממליצה לך אם עדיין לא עשית זאת לפנות לבדיקת זכאותו של אביך לגמלת סיעוד, גמלה הניתנת בשירותים אשר תסייע לאביך ובעצם תוריד את מעמסת הטיפול מאמך. אם הוא מקבל גמלת סיעוד, כדאי לבדוק אפשרות להוספת שעות. במקביל אני מציעה לך להתחיל לבחון בתי אבות  ולשוחח עם הורייך כדי לשכנעם לראות בתי אבות  ולהתרשם. יש היום בתי אבות משולבים המציעים מחלקות משולבות לקשישים עצמאיים ותשושים אשר יכולים לתת מענה איכותי לצרכים המשתנים של הורייך: לאפשר לאביך לקבל השגחה וטיפול רפואי וסיעודי מתאים, וכמובן להוריד מאמך את מעמסת הטיפול באביך ולאפשר לאמך לשמור על עצמאותה וליהנות מפעילות וחיי חברה. תוכלי למצוא רשימה כזו באינדקס "ההורים שלי" על פי אזור מגורייך ו/או אזור מגורי הורייך.