מימון משרד הבריאות

שאלה:

למי עליי לפנות על מנת לקבל סיוע כספי בשביל להכניס את אבי לבית אבות. אבי בן 87, והוא זקוק לעזרה רבה. למי עליי לפנות? למשרד הרווחה או למשרד הבריאות?

תשובה:

אם אביך הינו סיעודי, עליך לפנות למשרד הבריאות לבדיקת זכאות למימון ולהגיש בקשה ל"קוד משרד הבריאות". אם אביך זקוק לסיוע חלקי בפעילויות היומיום כגון סיוע ברחצה או בלבוש אז הוא מוגדר כ"תשוש" ועליך לפנות למשרד הרווחה, או ליתר דיוק לשירותי הרווחה שבאזור מגוריו של אביך. בכל מקרה, כדאי לפנות לרופא המשפחה ולאחות המרפאה כדי לקבל הערכה רפואית ותפקודית. תוכל תמיד להיעזר בעובדת הסוציאלית באזור מגוריו של אביך לצורך הגשת המסמכים למשרד הבריאות או למשרד הרווחה.

שאלה:

האם יש קוד לתשושי נפש?

תשובה:

התשובה היא חיובית. משרד הבריאות נותן זכאות לסיוע לקשישים אשר עברו סיווג בוועדה המסווגת של משרד הבריאות והוגדרו כתשושי נפש. כמובן חשוב לשים לב שמדובר במוסד אשר קבל רישיון למחלקה לתשושי נפש מטעם משרד הבריאות ונמצא ברשימת המוסדות של משרד הבריאות.

שאלה:

אבי מאושפז בבית אבות סיעודי בדרום הארץ המקבל קוד משרד הבריאות והמוסד גובה ממני תשלום נוסף עבור תרופות. האם זה מקובל?

תשובה:

כאשר קשיש קיבל  "קוד משרד הבריאות" ומאושפז באמצעות משרד הבריאות במוסד סיעודי, המשרד משלם את עלות האשפוז למוסד במלואה, וגובה מבני המשפחה את ההשתתפות העצמית. בני משפחתו של המאושפז לא צריכים לשלם תשלום נוסף למוסד עצמו, ואסור למוסד לדרוש מהם לשלם לו סכום כלשהו ו/או לבקש שירכשו בעצמם ו/או שיביאו  ציוד, תרופות וכו', למעט תרופות שאינן בסל הבריאות שדורשות את אישורה של המשפחה או האפוטרופוס.

שאלה:

אבי נמצא בבית חולים סיעודי כשנה. עד היום שילמנו באופן פרטי. לאחרונה שמעתי מבני משפחה של דיירים שנמצאים במוסד כי הם משלמים בקוד. מה זה קוד? ואיך אני יודע אם אבי זכאי לקוד של משרד הבריאות?

תשובה:

משרד הבריאות מעניק סיוע במימון האשפוז סיעודי על פי חוק ביטוח בריאות ממלכתי. הסיוע מותנה בהכרה פורמלית של משרד הבריאות בסטטוס של אביך כ"סיעודי", ובתשלום השתתפות עצמית של אביך ושל בני משפחתו מקרבה ראשונית (אשתו וילדיו) בהתאם להכנסות של כל אחד מבני המשפחה. מימון האשפוז נקרא "קוד סיעוד" של משרד הבריאות. חשוב לדעת כי לא לכל בית אבות סיעודי יש רישיון לקוד משרד הבריאות. אני מניחה כי אם שמעת מבני משפחה במוסד בו מאושפז אביך כי הם ב"קוד משרד הבריאות", ככל הנראה יש למוסד רישיון לקוד. תוכל להיעזר בעובדת הסוציאלית במחלקה כדי להגיש את הבקשה. לא ניתן לקבל את הסיוע באופן רטרואקטיבי. עם זאת, חשוב לדעת כי התהליך אורך כחודש עד חודשיים ולעיתים אף יותר וכן אפשרי לדרוש את הסיוע מיום אישור הסטטוס הסיעודי בוועדה.

שאלה:

אבי היה בקוד במחלקה סיעודית בבית אבות והחל טיפול אונקולוגי. נאמר לי שיש צורך להעבירו למחלקה סיעודי מורכב. נאמר לי שמשרד הבריאות לא משתתף בעלות. האם זה אומר שהזכאות לקוד מתבטלת?

תשובה:

אכן בעת מעבר למחלקה סיעודית מורכבת הזכאות לקוד מתבטלת משום שמשרד הבריאות אינו מממן עלות בטיפול סיעודי מורכב, אולם החדשות הטובות כאן הם שקופת חולים מממנת את השהות בטיפול סיעודי מורכב וללא השתתפות המשפחה, כך שכל סכום הזכאות בהשתתפות במשרד הבריאות של אביך ושל בני המשפחה יוחזר בעת מעבר לסיעודי מורכב.