שיקולים בבחירת בית אבות:
בית אבות סיעודי? בית אבות לתשושי נפש? בית אבות במרכז? או בית אבות שיקומי? כיום קיימים סוגים שונים של בתי אבות בכל רחבי הארץ, והמגוון הרב עשוי לעורר בלבול בקרב המחפשים אחר אופציית דיור מתאימה ליקיריהם. כדי לסייע לכם בחיפושים, ריכזנו עבורכם חמש שאלות מרכזיות חשובות שרצוי שתשאלו לפני שתתקבל ההחלטה לגבי בית האבות הנכון עבורכם.

כך תבחרו את בית האבות המתאים ביותר לבן המשפחה היקר לכם

שאלה ראשונה: מהו מצבו התפקודי והקוגנטיבי של בן המשפחה?

בבחירת בית האבות, יש קודם כל לבחון את צרכיו הבריאותיים והקוגניטיביים של בן גיל הזהב.

בתי האבות פונים אל פלחי אוכלוסייה שונים בקרב בני הגיל השלישי, בהתאם לרמת התפקוד שלהם ובהתבסס על מידת יכולתם להסתדר באופן עצמאי מבחינה תפקודית וקוגניטיבית. רישום של בן המשפחה, שתפקודו מוגדר כ"סיעודי", לבית אבות שמיועד בעיקר לעצמאיים, לא רק שלא ייתן מענה הולם לצרכיו, אלא גם עלול לפגוע בבריאותו. דוגמא נוספת: בן משפחה במצב המוגדר כ"תשוש נפש", חייב להימצא בבית אבות לתשושי נפש ולא בבית אבות לעצמאיים, על מנת לזכות לטיפול הנכון עבור מצבו הקוגניטיבי. על אף שכיום מרבית בתי האבות מפעילים מספר אגפים המיועדים לדיירים בעלי רמות תפקוד שונות, יש לוודא שבית האבות בו עתיד בן המשפחה להתגורר אכן מספק מענה מיטבי לצרכיו.

שאלה שנייה: כמה אנחנו בני המשפחה קרובים מבחינה גיאוגרפית לבית האבות? 

הקשר עם המשפחה הופך משמעותי עוד יותר עבור מבוגרים בגיל השלישי, שמשתכנים במעון חדש.

תהליך ההסתגלות לסביבה לא מוכרת ואל פנים חדשות הוא לא פשוט, והתמיכה של המשפחה יכולה להקל על בן גיל הזהב ולסייע לו לצלוח את התהליך מהר יותר מהצפוי. בן גיל הזהב, שיזכה לביקורים תכופים של בני משפחתו יחוש יציב יותר מבחינה נפשית, ויהיה חדור יותר במוטיבציה להתערות במרחב החדש. על מנת שהביקורים ייערכו בתדירות גבוהה, מומלץ לבחור בבית אבות שקרוב מבחינה גיאוגרפית למקום מגוריהם של בני המשפחה. בתי אבות במרכז, בתי אבות בירושלים או בתי אבות בשרון; כיום ניתן למצוא בית אבות מתאים בכל אזור בארץ, כך שהשיקול הגיאוגרפי לא אמור להקשות על תהליך הבחירה יתר על המידה.

שאלה שלישית: בית אבות ממשלתי, ציבורי או פרטי?

קיימים כיום שני סוגים עיקריים של בתי אבות– כאלה הפועלים בחסות המדינה והממומנים על-ידי כספי מיסים, וכאלה הנמצאים בבעלות פרטית והממומנים מההון האישי של המתגוררים בהם.

על אף כי בעבר, רווחה התפיסה, שבתי אבות ממשלתיים לא מספיק מושקעים ולא דואגים לרווחת בני הגיל השלישי המתגוררים בהם, הרי שכיום ניתן למצוא בתי אבות מהסוג הראשון, שעומדים בסטנדרטים המקובלים מבחינת מקצועיותו של הצוות המטפל ומבחינת המתקנים הקיימים במקום. בעלי משאבים, וודאי שיעדיפו להשתכן בבית אבות פרטי, שרמת השירותים בו זהה לאלו הניתנים בבתי מלון 5 כוכבים, אך אלו שלא יכולים להרשות זאת לעצמם מבחינה כלכלית יוכלו למצוא את מבוקשם גם בבתי האבות הממשלתיים.

שאלה רביעית: האם נאה המקום בעיניכם ובעיני יקיריכם?

צאו לשטח ובדקו את המקום פיזית. לפעמים, מה שנראה לנו נהדר ומרשים כאשר הצצנו בתמונות שבאתר האינטרנט, יכול להתברר כאכזבה בפועל. ההגעה למקום המיועד תאפשר להתרשם מהניקיון שקיים בו, מאיכות המזון, משביעות רצון הדיירים וממידת הנכונות של הצוות להיענות לצרכיהם באדיבות, במסירות ובסבלנות.

שאלה חמישית: מהו מגוון השירותים והמתקנים בבית האבות?

מעבר למגורים עצמם, רמת בתי האבות נמדדת גם בהתאם למגוון המתקנים בו ולפעילויות התרבות, החברה והפנאי המתקיימות בין כתליו. וודאו, כי המקום מציע לדייריו קשת של הפעלות, חוגים, הרצאות, פעילויות גופניות וכי הוא נותן מענה גם לצרכיו החברתיים של בן משפחתכם. יש לבחון את איכות וכמות המתקנים המוצעים בבית האבות, כגון: סיפרייה, בריכת שחייה, מועדון, חנויות, חדר כושר, חנויות, מחסנים ועוד. פרמטרים נוספים שחשוב לבדוק הם רמת השירותים הלוגיסטיים המוצעים במקום, כגון: שירותי כביסה, אבטחה, ניקיון, אחזקה, הסעות, דואר וכו'.