ההורים שלי - אינדקס פתרונות דיור לגיל השלישי | דיור מוגן ובית אבות

תודה רבה!

פנייתך התקבלה. נציג ייצור עמך קשר בהקדם האפשרי

על אפשרויות התשלום למרכזי הדיור המוגן הפרטי

תמונת על אפשרויות התשלום למרכזי הדיור המוגן הפרטי

מרכזי הדיור המוגן הפכו בשנים האחרונות לפתרונות דיור נפוצים בקרב בני הגיל השלישי. מאחר שמדובר במסגרות פרטיות שלא נתמכות על-ידי הממשלה, מוטל מימון המגורים הללו על המבוגר עצמו, ולאור זאת, הרי שמדובר באופציית מגורים הרלוונטית בעיקר למבוגרים המבוססים מבחינה כלכלית, שצברו מספיק הון במהלך חייהם. כדי להקל בכל זאת על בני גיל הזהב, מציעים מרכזי הדיור המוגן מספר מסלולי תשלום אפשריים. אלו אפשרויות תשלום עומדות בפני בני הגיל השלישי? ומהם מקורות המימון העומדים לרשותם? תשובות לשאלות אלו מובאות לפניכם.

 

אילו מסלולי תשלום מציעים מרכזי הדיור המוגן ומה מאפיין כל אחד מהם?

 

תשלום במסלול הפיקדון-

במסלול זה נדרש להפקיד סכום כסף גבוה עם הכניסה למגורים, ממנו ינוכו במהלך תקופה של 10 עד 12 שנים, בין 3 ל-5 אחוזים בכל שנה ("שחיקת פיקדון") על-ידי החברה המפעילה את מרכז הדיור המוגן. גובה הפיקדון יכול להגיע לסכומים של 1-2 למיליון שקלים. במידה והדייר מעוניין לעזוב את מרכז הדיור המוגן, יתרת הפיקדון תועבר לידיו. מקרה של פטירה, תימסר היתרה לידי יורשיו על-פי חוק. מבוגרים שיחליטו לבחור במסלול זה, יידרשו לשלם דמי אחזקה חודשיים בעבור השירותים שמספקים בתי הדיור המוגן (שירותי ניקיון וכביסה, שימוש במתקנים, חוגים ופעילויות חברתיות וכו'), בסדרי גודל של כמה אלפי שקלים בחודש.

 

תשלום במסלול פיקדון חלקי-

מסלול זה נקרא גם "דמי כניסה" אשר אינם מוחזרים לקשיש או ליורשיו והוא מיועד עבור אלו שאין בידם את סכום הפיקדון המלא עם הכניסה לבית הדיור המוגן. במסגרת מסלול זה על בן גיל הזהב להפקיד כמחצית מסכום הפיקדון המלא, בתוספת של דמי אחזקה חודשיים. במסגרת מסלול הפיקדון החלקי ינוכה סכום שנתי של 25 אחוז מגובה הפיקדון החלקי.

 

תשלום חודשי-

מסלול התשלום החודשי אינו כרוך בהפקדת סכומי כסף גבוהים עם הכניסה לדיור המוגן, אך הוא מצריך תשלום חודשי יחסית גבוה הכולל גם את דמי הניהול החודשיים. בבחירה במסלול התשלום החודשי, תהיה העלות בין 7,000 ל-20,000 שקלים בחודש, תשלום חודשי שהוא הגבוה ביותר מבין כל האופציות המוזכרות לעיל.

 

רכישת הנכס-

מסלול זה אינו פופולארי בארץ, אך הוא רווח מאוד בעולם, במסגרתו הדייר רוכש את הדירה בה הוא עומד להתגורר, ורושם אותה בטאבו. עלותן של הדירות משתנה בהתאם לגודלן ולמספר החדרים הקיימים בהן.

 

מקורות המימון של המגורים במסגרות הדיור המוגן

 

כאמור, המגורים בדיור המוגן כרוכים בעלויות גבוהות מאוד, ועל כן הם מיועדים בעיקר עבור מבוגרים בעלי ממון. סקרים שנועדו לבדוק את מקורות המימון באמצעותם משלמים בני הגיל השלישי לבתי הדיור המוגן מראים, כי מרביתם מסתמכים על סכומי כסף שצברו במהלך חייהם וששמורים בקופות גמל, קרנות ביטוח וקופות חסכון אחרות. באשר למקורות המימון של המגורים, הרי שמבוגרים רבים נעזרים בבני משפחה כדי לממן את השהייה בדירות הדיור המוגן או נוטלים הלוואה מיוחדת מהבנק, שמותאמות באופן אישי לצרכיהם, כמו: משכנתא הפוכה ועוד. ההחלטה לגבי מסלול התשלום האידיאלי עבור בן הגיל השלישי והבחירה במקור המימון המתאים איננה פשוטה, ויכולות להיות לה השלכות רבות על איכות חייו של המבוגר. לפיכך, רצוי ללמוד היטב את נושא התשלומים ולבדוק רבות מראש את מקורות המימון הקיימים.

כמו כן, על הקשיש לבדוק האם המסלול אותו בחר כולל בתוכו שירותי סיעוד או הסדר עם מחלקה סיעודית על מנת להבטיח רצף טיפולי במידת הצורך.

ייעוץ חינם למציאת פתרון ליקיריכם

נציגי מרכז המידע הארצי עומדים לשירותכם

ההורים שלי - אינדקס פתרונות דיור לגיל השלישי, מספר הטלפון הראשי *4985

או השאירו פרטים ונציגי מרכז המידע יחזרו אליכם:

שתף בפייסבוק